Sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa, czyli książka Tove Jansson pt. Muminki. Zebrane. Tom 1 (https://www.taniaksiazka.pl/muminki-zebrane-tom-1-tove-jansson-p-1480067.html) jest bardzo interesująca. Wielu z nas od małego uwielbia oglądać i czytać o fińskich stworach Tove Jansson. Emocje, powrót do dzieciństwa. Znajdziemy tu pięć opowiadań, pogodne ilustracje, opisy postaci oraz mapę doliny i wyruszymy w magiczną podróż do Doliny Muminków.

Co znajdziemy w tym najnowszym wydaniu?

Jesienna nowość wydawnictwa pt. “Muminki. Zebrane. Tom 1” oparta jest na twórczości Jansson. Typowe, ciepłe, dynamiczne, pełne przygód, znanych bohaterów są mocą stroną atmosfery Muminków, kilka różnych przygód wywołuje moc emocji i bez reszty fascynuje wszystkie pokolenia. W tej książce jest pięć historii, które “znasz”, nawet jeśli nie znasz. Są to:

  • “Droga do Doliny”,
  • “Muminki i zaczarowany kapelusz”,
  • “Muminki na wyspie Hatifnatów”,
  • “Muminki i niewidzialny gość”,
  • “Wigilia w Dolinie Muminków”.

Jaki przygody spotykają Muminków?

Od momentu przybycia Muminków do doliny, która stała się ich domem, towarzyszymy im w ich przygodach z emocjami towarzyszącymi zaczarowanemu kapeluszowi i naelektryzowanym, amebowatym Hatifnatom, pojawiającemu się w jesiennym spotkaniu z niewidzialną Nini, o której istnieniu świadczy jedynie ruch w powietrzu. Kończymy naszą wspólną podróż zimą, czekamy na Wigilię z bohaterami książki i odkrywamy odpowiedź na pytanie, kim jest ta cała “Wigilia”. Dla tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z Muminkami, autorka przed każdą częścią książki przedstawiła krótką charakterystykę bohaterów opowieści: mamy i taty Muminka, samego Muminka, Włóczykija, Małą Mi, Toutiki czy Nini. Przed każdą częścią opowieści widzimy mapę doliny i to, jak zmienia się ona wraz z porami roku.

Jak prezentują się znajdujące się tutaj historię?

Oczywiście, wszystkie opowiadania są skróconymi wersjami, które nie są oryginałami przygód Janssona, ale warto podkreślić, że w żaden sposób im nie ustępują, a ich odbiór, stopień zaangażowania i przyjemność z lektury są zupełnie porównywalne. Wersja krótsza, w pewien sposób dostosowująca się do współczesnych czasów, zachęca dzieci do sięgnięcia po znacznie więcej niż oryginał, ale może być zniechęcająca w swojej objętości. Humor i emocje; ciepło, spokój, uczucie. A co najważniejsze, ta niekończąca się pasja odkrywania i przeżywania świata, w którym żyją bohaterowie książki.